Back to Navigation

Committees

Benchers sit on Convocation committees.  Law Society committees are responsible for examining issues within their mandates and bringing recommendations forward to Convocation. More information about Law Society committees, including the mandates for standing committees, can be found in By-Law 3.

Committees

Access to Justice

Cathy Corsetti (Co-Chair) 
Doug Wellman (Co-Chair) 
Murray Klippenstein (Vice-Chair) 

Robert Burd
Jean-Jacques Desgranges 
Sam Goldstein 
Shelina Lalji 
Benson Lau 
Michael LeSage
Marian Lippa 
Michelle Lomazzo 
Cecil Lyon 
Barbara Murchie 
Brian Prill 
Jonathan Rosenthal  

Audit & Finance

Joseph Groia (Chair) 

Lubomir Poliacik (Vice-Chair)

Ryan Alford 
Seymour Epstein 
Gary Graham 
Philip Horgan 
Vern Krishna 
Shelina Lalji 
Michelle Lomazzo 
Cecil Lyon 
Clare Sellers 
Sidney Troister 
Tanya Walker   

Compensation

Teresa Donnelly (Chair) 
Robert Burd 
Joseph Groia 
Gerald Sheff 
Jacqueline Horvat  

Compensation Fund

Lubomir Poliacik (Chair)
Shelina Lalji (Vice-Chair) 

Jack Braithwaite 
Geneviève Painchaud 
Clare Sellers 

Equity and Indigenous Affairs

Dianne Corbiere (Chair)

Atrisha Lewis (Vice-Chair)  

Jorge Pineda (Vice-Chair) 

Robert Burd

Etienne Esquega

John Fagan

Julian Falconer

Murray Klippenstein

Nancy Lockhart 
Megan Shortreed  
Alexander Wilkes 


 

Government and Public Affairs

Teresa Donnelly (Chair) 
Jacqueline Horvat (Vice-Chair)

Robert Burd  
Joseph Chiummiento  
Dianne Corbiere  
Cathy Corsetti  
Joseph Groia 
Philip Horgan  
Nancy Lockhart  
Barbara Murchie 
Lubomir Poliacik  
Megan Shortreed  
Andrew Spurgeon  
Sidney Troister 

Law Society Awards/LL.D. Advisory

Teresa Donnelly (Chair) 
Gerard Charette 
Dianne Corbiere 
Cheryl Lean 
Marian Lippa 
Isfahan Merali 
Geneviève Painchaud 
Julia Shin Doi 

Litigation

Teresa Donnelly (Chair) 
Jacqueline Horvat (Vice-Chair)

Robert Burd  
Joseph Chiummiento  
Dianne Corbiere  
Cathy Corsetti  
Joseph Groia 
Philip Horgan  
Nancy Lockhart  
Barbara Murchie 
Lubomir Poliacik  
Megan Shortreed  
Andrew Spurgeon  
Sidney Troister 

Paralegal Awards

(External appointees not included)
Teresa Donnelly (Chair) 
Joseph Chiummiento (Vice-Chair)

Robert Burd 
Cathy Corsetti 
Seymour Epstein 
Shelina Lalji 
Marian Lippa 
Michelle Lomazzo 

Paralegal Standing

Robert Burd (Chair) 
Joseph Chiummiento (Vice-Chair)

Cathy Corsetti  
Seymour Epstein 
Sam Goldstein 
Shelina Lalji  
Marian Lippa 
Michelle Lomazzo 
Geneviève Painchaud  
Geoff Pollock 
Chi-Kun Shi 
Doug Wellman 
Claire Wilkinson 

Priority Planning

Teresa Donnelly (Chair)
Jacqueline Horvat (Vice-Chair)

Robert Burd  
Joseph Chummiento  
Dianne Corbiere  
Cathy Corsetti  
Joseph Groia 
Philip Horgan  
Nancy Lockhart  
Barbara Murchie 
Lubomir Poliacik  
Megan Shortreed  
Andrew Spurgeon  
Sidney Troister 

Proceedings Authorization

Jacqueline Horvat (Chair)

Robert Adourian 
Cathy Corsetti 
Jonathan Rosenthal 
Gerald Sheff 
Claire Wilkinson 

Professional Development & Competence

Barbara Murchie (Chair) 
Philip Horgan (Vice-Chair) 
Claire Wilkinson (Vice-Chair)

Ryan Alford 
Jack Braithwaite  
Jared Brown  
Murray Klippenstein  
Marian Lippa  
Cecil Lyon 
Trevor Parry 
Sidney Troister 
Doug Wellman  
Alexander Wilkes 

Professional Regulation

Megan Shortreed (Chair) 
Jacqueline Horvat (Vice-Chair) 
Michelle Lomazzo (Vice-Chair)

Robert Adourian 
Gerard Charette 
Etienne Esquega 
Julian Falconer  
Jorge Pineda 
Jonathan Rosenthal  
Clare Sellers  
Andrew Spurgeon 
Nicholas Wright

Summary Disposition

Atrisha Lewis 
Chi-Kun Shi  

Tribunal

Julia Shin Doi (Chair) 
Marian Lippa (Vice-Chair) 
Ryan Alford (Vice-Chair)

Jared Brown 
Jean-Jacques Desgranges
Paul Cooper  
John Fagan  
Michael LeSage 
Isfahan Merali 
C. Scott Marshall
Barbara Murchie
Chi-Kun Shi
Geneviève Painchaud
Tanya Walker
David Wright (Ex Officio

Task Forces

Competence 

Sidney Troister (Chair) 
C. Scott Marshall (Vice-Chair)

Ryan Alford
Joseph Chiummiento
Dianne Corbiere
Cathy Corsetti
Cheryl Lean
Atrisha Lewis
Barbara Murchie
Geneviève Painchaud
Jorge Pineda
Megan Shortreed
Andrew Spurgeon
Claire Wilkinson
Alexander Wilkes

 

 

Proportionate Regulation

Megan Shortreed (Chair)

Seymour Epstein (Vice-Chair)

Robert Adourian

Ryan Alford

Jack Braithwaite

Jared Brown

Robert Burd

Joseph Chiummiento

C. Scott Marshall

Clare Sellers

Bradley Wright

Nicholas Wright

Technology

Jacqueline Horvat (Chair) 
Jack Braithwaite (Vice-Chair) 
Gary Graham (Vice-Chair)

Paul Cooper  
Seymour Epstein  
Cheryl Lean  
Michelle Lomazzo  
Brian Prill  
Clare Sellers  
Andrew Spurgeon  
Harvey Strosberg  
Nicholas Wright 

Working/Other Groups

Advertising and Fee Arrangements Issues Working Group
(Professional Regulation Committee) 

Andrew Spurgeon (Chair)
Jack Braithwaite 
Paul Cooper 
Jacqueline Horvat 
Marian Lippa 

Bencher Code of Conduct Working Group
(Priority Planning Committee) 

Harvey Strosberg (Chair)  
Jared Brown 
Dianne Corbiere 
Joseph Groia 
Philip Horgan 
Nancy Lockhart 
Michelle Lomazzo 
Clare Sellers 

 

Family Law Working Group

(Joint Working Group of the Access to Justice and Paralegal Standing Committees)

Cathy Corsetti (Chair) 
Robert Burd

Carol Hartman
Marian Lippa

Susan McGrath 
Laurie Pawlitza

 

Human Rights Monitoring Group
(Equity and Indigenous Affairs) 

Julian Falconer (Co-Chair) 
Tanya Walker (Co-Chair) 

Paul Cooper  
Atrisha Lewis 
Marian Lippa  
Isfahan Merali 
Lubomir Poliacik 
Doug Wellman 

Initiative

Law Foundation of Ontario Board

Linda Rothstein (Chair)
Paul Cooper
Etienne Esquega 

 

 

LAWPRO Board

Robert Adourian 
Clare Sellers 
Julia Shin Doi 
Andrew Spurgeon  

Law Society Foundation Board of Trustees

Ian Hull

Derry Millar

Jonathan Rosenthal

Megan Shortreed

Sidney Troister 

Mental Health Working Group
(Professional Regulation Committee)

Gerard Charette (Co-Chair) 
Etienne Esquega (Co-Chair) 

Jean-Jacques Desgranges 
John Fagan 
Sam Goldstein 
Shelina Lalji 
Benson Lau 
Geoff Pollock 
Brian Prill 
Chi-Kun Shi 
Andrew Spurgeon 
Claire Wilkinson 

Real Estate Liaison Group (Law Society Representatives) 

Robert Adourian (Chair)

Geneviève Painchaud  
Geoff Pollock 
Sidney Troister

Treasurer’s Appointments Advisory Group

Teresa Donnelly 
Dianne Corbiere 
Nancy Lockhart 
Michelle Lomazzo 
Lubomir Poliacik 

 

 

 
Terms or Concepts Explained